... ehk kuidas jõuda olukorda, kus Teie hammaskond ja seda ümbritsevad koed oleksid terved ja püsiksid terved?

Järgnev lugu on suunatud eelkõige kahte keskealiste täiskasvanute gruppi kuuluvatele inimestele:

esimene neist hõlmab endas inimesi, kes hambaarsti külastavad vaid „surma ähvardusel”. Osa neist siiski ükskord võtavad end kokku ja otsustavad suu korda teha. Ent ka neid ähvardab oht sattuda teise, selle artikli lugejate sihtgruppi, kes on piltlikult öeldes lapsest saadik muudkui käinud ja käinud hambaarstide juures, aga ikka ja jälle on vaja midagi tarvis ravida! Ja mis veelgi hullem- tundub, et suu seisukord küll aeglaselt, aga järjekindlalt aastatega ikkagi halveneb! Kas see on normaalne ja peabki see meiega nii olema või saab sellest nõiaringist ka välja?

Eeltöö.

Esmalt püüdke endale selgeks teha mida üldse mõista termini „terve suu” all?

Nii nagu näiteks suhkruhaige või vererõhuhaige patsient peab olema oma haiguse põhiolemusega kursis, peaks ka iga hammastega hädas olev inimene olema sellega kursis. Kena oleks endale vähemasti põhimõisted selgeks teha. Mis asi see hammas on ja mis on hammaste funktsioon (vihjeks neile, kes arvavad, et hambad on meil vaid naeratuse kaunistamiseks). Mis on hambaauk või mida endast kujutab juurealune põletik... (mis asi üldse on põletik!?) Mis on hambakatt, hambakivi ja igemepõletik?

Üks levinuim väärarusaam, kuigi just nii me seda nimetame, on arvamus, et me ravime põletikku, (mis on oma olemuselt organismi kaitsereaktsioon). Tegelikult me püüame kõrvaldada- välja ravida- põletiku põhjustaja- ja seejärel teie organism lõpetab ka põletiku tootmise. Ehk siis: igemepõletik, mille väljenduseks on punetavad, tursunud ja kergesti veritsema hakkavad igemed, on teie organismi kaitsereaktsioon! Igemete piiril hamba pinnal oleval katul vohavad mikroobid, mis on selle põletiku tekke põhjuseks. Kui põletikku ei tekiks, tungiksid need mikroobid meie organismi ja põhimõtteliselt vallutaksid selle... Kui aga hammastel olev katt eemaldada, langeb mikroobide hulk oluliselt ja tugevat kaitsevalli - põletikku- pole enam tarvis. Ja pärast korralikku puhastust põletikunähud taanduvadki juba paari tunniga. Olles niisuguste põhitõdedega kursis, suudate hambaarsti konsultatsioonil tohtri jutuga tempos kaasa mõelda ja taipate varsti, et kõik mis Teil/teiega on tarvis teha, on tegelikult väga lihtne ja loogiline.

On jätkuvalt täiesti tavaline, et patsient kurdab, et ei julge hambaid pesta, sest igemed hakkavad kohe veritsema! Niisamuti on täiesti tavaline, et inimesed elavad suus mädanevate hambajuurtega  aastaid, kusjuures nad on selle aja jooksul korduvalt (!) külastanud hambaarste! 

Teie, kui patsiendi roll oma hammaste eest hoolitsemisel.

Edukas hambaravi on võimalik ainult arsti-patsiendi tõhusas koostöös.

Kindlasti peaksite omaks võtma seisukoha, et hambaid tuleb hoolikalt harjata 2 korda päevas ning hambaharja peab(!) vahetama vähemalt 4 korda aastas.

Hambakivi puhastus ja kontroll hambaarsti või hügienisti poolt on reeglina kohustuslik vähemalt kord aastas. Kui Te selleks valmis ei ole, pole mõtet edasi lugeda...

Võimalik, et see mulle nii vaid tundub, aga viimastel aastatel tahaks järjest sagedamini soovitada harjavahetust kahe kuu tagant või isegi iga kuu. Harjade hind ja kvaliteet tundub "pöördumatult pöördvõrdelises sõltuvuses" olevat...

Ja nüüd hambaarsti konsultatsioonile.

On äärmiselt oluline, et saaksite hambaarstilt tervikliku ja ka Teile arusaadava ülevaate kuidas oma hambad ideaalsesse ehk siis ideaalilähedasse seisu viia. Kui olete hambaid juba kaotanud, peaksite mõistma, miks on vajalik ja kuidas on võimalik kaotatu asendada. Kui Teie hambaarst ei tegele proteesimise ja implantatsiooniga, peate(!) enne ravi alustamist konsulteerima tohtriga kes seda teeb. 

Saamaks objektiivset infot oma hammastest ka lõualuude sees, on eelnev panoraamülesvõtte tegemine adekvaatseks konsultatsiooniks hädavajalik.

Kuna erinevate arstide nägemused ravi lõpptulemusest ja/või selleni jõudmise teest, võivad suuresti erineda, oleks mõistlik kuulata mitut erinevat tohtrit ning seeläbi püüda asi endale selgeks saada.

Kord saabus meile ravile 50-dates abielupaar, kellel tekkis "kerge kahtlus" kas neid aastaid ravinud tohtri jutt, et "Teil on hammastega kõik korras", on ikka  päris õige? Võin aastatetaguses eksida, aga mina hindasin paari peale kokku "täiesti lootusetult hukas"- teisisõnu koheselt eemaldamisele kuuluvateks ...umbes 16 hammast! Ja need mis suhu alles jäid vajasid valdavas enamuses sekkumist...

Eesmärgi püstitamine.

Ideaalis võiks täiskasnanu suu vastata järgmistele tingimustele:

  • 14 vastastikku funktsioneerivat hambapaari, mis on puhtad, terved ja õiges asendis.
  • Tarkusehambad on eemaldatud. Hammaste tugikoed on normaalsel kõrgusel ja põletiku tunnused puuduvad.
  • Täidised, mis hammastesse pandud on hästi lõppviimistletud, reas olevad hambad omavahel kontaktis - teisisõnu on viidud miinimumi võimalus hambakatu ladestumiseks hammaste avatud pindadel ja vahel.
  • Surnud, aga ravitud hammaste juurte all ei ole väljaarenenud kahjustus- (põletiku)koldeid.
  • Kaotatud hambad on asendatud kas hambaproteeside või implantaatidega.
  • Hambumus on tasakaalustatud.

Kordaksin siinkohal, et tegu oleks ideaaliga, mille saavutamine ei pruugi 100%-liselt võimalik olla ja enamasti pole nö. juuksekarva poolitamine siin ka vajalik. Sellest hoolimata on oluline endale need seisukohad selgeks teha, sest nagu juba öeldud- vaja on mõista asja sisu.

Ravi.

Leppige teadmisega, et kui te soovite saavutada püsivalt head hammaskonna tervist, peaksite läbima tervikliku hambaravikompleksi:

  1. hammaste puhastus ja seeläbi hammaste tugikudede ravi, hügieeniõpetus. Kui arst ütleb,et te ei pese hambaid, ei pruugi see sõnasõnalt tõsi olla- võimalik, et te tõepoolest liigutate hambaharja isegi kaks korda päevas oma suus. Samas näeb iga hambaarst juba esimesest pilgust, kas hügieeniseis teie suus on halb, rahuldav või hea... Paraku ei ole selles midagi erilist kui ka 50-aastane inimene alles õpib hambaid pesema;
  2. „lootusetute” hammaste/-juurte eemaldamine- need on infektsioonikolded, mis tuleb kiiresti kõrvaldada;
  3. hambaaukude parandamine ja juba parandatud hammastes olevate hambaplommide kontroll- korrigeerimine- poleerimine või vajadusel vahetamine;
  4. surnud hammaste juurekanalite puhastus ja täitmine- ehk lihtsalt juureravi;
  5. puuduvate hammaste asendamine kas implantaatide, fikseeritavate või eemaldatvate hambaproteesidega;
  6. hambumuse tasakaalustamine- sisuliselt tähendab see optimaalse tugevuse ja paigutusega kontaktpunktide loomist vastastikku paiknevate hammaste ja/või proteeside vahele.
  7. edaspidine kohustuslik kontroll ja puhastus vastavalt hambaarsti ettekirjutusele- reeglina kord aastas. Selle kontrolli käigus puhastatakse hambad aasta jooksul neile korralikust pesemisest hoolimata ladestunud katust, kontrollitakse täidised, vaadatakse üle ja korrigeeritakse proteesid ja hambumus.

Kvaliteet.

Oluline roll mõistmaks kas Teile pakutav teenus on kvaliteetne lasub patsiendil endal. Ärge kunagi laskuge vaidlusse valdkonnas, mida te ei valda- ilmselt ei meeldi see ka teile, kui teie hambaarstist klient seab teie pädevuse Teie erialal kahtluse alla. Võtke lihtsalt peegel ja vaadake- kasvõi seda, kas näiteks tagahambasse pandud plomm on oma kujult sarnane terve hambaga või mitte? Ka hõbeplomm võib olla suurepärane ja säravvalge komposiittäidis eemaletõukav käkk. Kas plommi pind on sile saab keelega katsudes üsna lihtsalt selgeks. Juureravi tulemust näitab röntgen, mida on igal patsiendil õigus näha ning kommentaari saada. Haige ja terve igeme erinevus ei ole samuti midagi müstilist vaid on väga lihtsalt palja silmaga eristatav. Kui hammastelt on kõva katt eemaldamata, ei saagi tulemuslikust hambapesust  juttu olla, sest hari lihtsalt ei jõua hamba pinnani. Samal ajal on sellises suus plommipanek nagu mülkas maja ehitamine- võibolla isegi seisab natuke, aga ilmselt ikka ümber kukub. Või kui ei kuku, läheb ükskord muda koos majaga-   kõik me oleme  kuulnud lugusid "tuttaval või tema tuttaval" mingil eluhetkel suust väljapudisenud tervetest hammastest.

Teisalt ei tähenda see, kui Teie hammaste ravitööde käigus mõni hammas pisut ka valutama kipub, seda, et midagi on ilmtingimata valesti tehtud. Nii uskumatu kui see ka ei tundu, on selline valu vahel ka märgiks, et ollakse õigel teel. „Uinunud“ kroonilise põletiku ägestamine (loe organismi kaitsemehhanismide taaskäivitamine) aitab sageli lõppkokkuvõttes tervistumisele kaasa.

Samuti ei pruugi esimesed emotsioonid oma uutest hambaproteesidest, eriti just siis, kui tegu suust eemaldatavate proteesidega, olla (pehmelt öeldes) kõige meeldivamad. Kõigega tuleb harjuda ja õppida elama...ka hambaproteesidega, mis hoolimata oma väiksusest on siiski proteesid. Ega puujalaga samuti kohe kõnnita- seda tuleb õppida. Kui proteesid on õigesti tehtud, sätib hea arst nad alati paika. Mõnikord kulub selleks ka rohkem kui 2-3 lisavisiiti, aga lõppeks peavad Teie proteesid toimima hakkama.

Oluline on meeles pidada, et enne proteesimist, mis küll hambaarstile rahaliselt võibolla kõige rohkem meeldib ja sageli ka patsiendile kõige tähtsam tundub, tuleb haiged hambad ravida ja suuhügieen korda saada!!!, vastasel juhul arvestage nii oma rahast kui ka uutest ilusatest hammastest ilmajäämisega. Sama kehtib implantatsiooni kohta, mis samuti kallis teenus ja eeldab õnnestumiseks head eeltööd.

Eriti just viimastel aastatel on olnud sage kogemus, kus nii arst kui patsient on implantatsiooni poolt pakutavatest võimalustest lummuses ja aabitsatõed kipuvad seejuures ununema. Eriti solvav  on ka minu kabinetti saabunud  kogemus, kus  "auväärt Doktor " oli  lõualuusse ära kruvinud 6 implantaati, selle eest raha sisse kasseerinud ja seejärel soovitanud, et patsient võiks leida "kellegi", kes tema suus valitsevas "s...hunnikus" pisut  korda looks...

Kui küsite tuttavalt hea hambaarsti soovitust, siis mõelge ka sellele, mislaadi "hea" on "hea"?

Olen korduvalt kuulnud / lugenud kommentaariumidest soovitusi hambaarstile, kes on väga tore ja tubli, igal aastal kui tema juures käin on ainult paar uut auku, mis kohe kiiresti korda tehakse ja siis on jälle kõik hästi! Mõelge, ...kas ikka on hästi? Pigem ütleks, et see suu laguneb kohutava kiirusega ja põhjus ei ole kindlasti vaid patsiendi ebapiisav või oskamatu hooldus. Olen lugenud ka kiidusõnu arstile kes on nii tubli,  et teeb ise ka assistendi töö ära! Uskuge, kvaliteetne hambaravi ilma assistendi abita on sama võimatu kui kahele käele kirjutatud klaveripala mängimine ühe käega...

Hind.

Ärge süvenege ühegi hambaravikabineti hinnakirja, (kulutage see aeg „eeltöö“ lõigus viidatud teadmiste omandamisele), sest Teie hammaste ravi lõpphinda seal kirjas pole. Pärast asjalikku konsultatsiooni võib kogenud hambaarst pea alati üsna täpselt öelda, kui palju Teie suu kordategemine lõppkokkuvõttes maksab. Enamasti on ravi ja proteesmisskeeme mitu ja hind võib sellest tulenevalt väga olulisel määral kõikuda. Püüdke selgeks saada, mis ühel või teisel juhul plussideks-miinusteks. Tõsi on, et odavaim raviskeem ei ole reeglina parim, samas ei pruugi ka kalleim skeem olla teie puhul kõige mõistlikum valik. Kui olete piisavalt motiveeritud, on praktiliselt alati võimalik leida just Teile sobiv lahendus. Kui tahate hindu võrrelda, dokumenteerige raviskeem(id) ja küsige täpselt sarnase töö hinda teisest kliinikust.

Rõhutan sõna "täpselt" kuna proteesimises maksab iga väikseimgi "element" sageli mitusada eurot. Seetõttu on oluline kõik nüansid selgeks saada. Ja kui keegi lubab Teile "väga head" asja "väga madala hinnaga", siis võib selles aeg-ajalt ka terake tõtt olla, aga enamasti on siiski tegu "tubli müügitööga".

Tuleb tunnistada,et selline hambaravi nagu eelpool kirjeldatud, võib olla teatud eluhetkel küllaltki kallis ettevõtmine. Peamiselt just seepärast, et raviplaani intensiivsel realiseerimisel, mis on samuti edu üheks kriteeriumiks, on Teie kulutused lühikese aja jooksul hambaravile märkimisväärsed. Sellest hoolimata on kiire ja kompleksne terviklahendus pikas perspektiivis kindlasti odavam kui iga paari aasta tagune lõputu(!) „sanitaarremont“.

Ei maksa unustada, et ükski hambaarst ei ole imeinimene ja igikestvaid lahendusi meil ei ole. Kõik mis liigub, ka kulub ning suukeskkond ei ole selles suhtes mingi erand. Küll aga võin paljukordse isikliku kogemuse toel väita, et pärast sellist pingutust nagu eelpool kirjeldatud ravikompleksi läbimine sagedasti nõuab, saate palju aastaid oma tervest hammastest rõõmu tunda!

Joomla Template by Joomla51.com